Elektroniczne zwolnienie lekarskie – czyli wszystko o e-ZLA

Co zrobić, jeśli otrzymam elektroniczne zwolnienie lekarskie czyli e-ZLA? Jakie są obowiązki pracownika, a jakie przedsiębiorcy? Co ze zwolnieniem lekarskim na dziecko? Wszystkie ważne informacje znajdziesz poniżej.

Możliwość wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej została wprowadzona od 1 stycznia 2016 r.  Przez niespełna trzy lata była więc możliwość wystawiania zwolnień zarówno w formie tradycyjnej, czyli papierowej jak i elektronicznej, czyli tak zwane e-ZLA. Z danych ZUS wynika, ze już co drugie zwolnienie jest wystawiane w formie elektronicznej.

Od 1 grudnia 2018 r. lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie elektronicznie. Większość z was już o tym wie (nasza ankieta na instagramie – 83% potwierdziło).  Czym jest więc elektroniczne L4 i co zrobić, jeśli go otrzymamy?

 

Elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA)

E-ZLA jest niczym innym jak zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym niezdolność do pracy, czyli popularnym L4 lub formalnym ZUS ZLA, tylko wydanym w formie elektronicznej. Elektroniczne zwolnienie lekarskie zostaje wysłane przez lekarza do systemu PUE ZUS (Platformy Usług Elektronicznych ZUS, więcej o tym narzędziu możesz przeczytać tutaj).

Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie biurokracji i usprawnienie formalności związanych z wystawianiem zwolnień lekarskich. Wystawianie elektronicznego zwolnienia trwa zdecydowanie krócej niż wypisywanie go w formie papierowej. Wystawione przez lekarza e-ZLA trafia natychmiast do systemu PUE, następnie ZUS przesyła zwolnienie do płatnika składek (np. pracodawcy) najpóźniej w dniu następnym po jego otrzymaniu. Pracodawca, tak jak do tej pory, otrzymuje zwolnienie lekarskie bez numeru statystycznego naszej choroby. Te informacje są oczywiście nadal objęte tajemnicą lekarską. Jeśli posiadasz osobiste konto na portalu PUE, również otrzymasz tam informację o wystawionym zwolnieniu lekarskim.

W celu usprawnienia funkcjonowania e-ZLA od 23 października zwolnienia lekarskie w imieniu lekarzy mogą wystawiać asystenci medyczni.

 

Co zrobić, jeśli otrzymam elektroniczne zwolnienie lekarskie?

W zasadzie nie musisz dokonywać żadnych formalności w związku z otrzymaniem elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Możesz w spokoju odpoczywać i wracać do zdrowia. Najważniejszą zmianą w stosunku do tradycyjnych zwolnień jest to, że e-zwolnienia standardowo nie otrzymujesz fizycznie do ręki. W związku z czym nie jesteś już związany obowiązkiem dostarczenia go w terminie 7 dni do pracodawcy. Nie musisz więc pamiętać o dostarczeniu zwolnienia do zakładu pracy, a jeśli jesteś przedsiębiorcą do ZUS, ponieważ trafia ono tam automatycznie po wystawieniu. Nie będą tu zatem miały zastosowania ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego przez niedostarczenie zwolnienia w terminie, jak miało to miejsce w przypadku zwolnień papierowych.

 

Ważne! Nie zmieniają się natomiast przepisy prawa pracy, zgodnie z którymi musisz poinformować pracodawcę o przyczynie Twojej nieobecności w pracy i przewidywanym okresie jej trwania.

 

Jeśli otrzymasz zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej nadal musisz poinformować pracodawcę o tym, dlaczego nie ma Cię w pracy, nie później niż drugiego dnia nieobecności. Oczywiście spóźnienie się z powiadomieniem pracodawcy jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy wystąpią szczególne okoliczności, które to usprawiedliwiają. Pracodawca otrzyma informację o wystawionym zwolnieniu najpóźniej w dniu następnym po jego wystawieniu, o czym zostało już wspomniane. Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku informacyjnego.

Jeśli otrzymasz zwolnienie po ustaniu zatrudnienia do wypłaty zasiłku chorobowego konieczne będzie złożenie odpowiednich dokumentów.

 

Czy można uzyskać wydruk elektronicznego zwolnienia lekarskiego?

Możesz otrzymać wydruk e-zwolnienia na żądanie. Jest on wtedy tylko potwierdzeniem dla Ciebie, ze elektroniczne zwolnienie zostało wystawione. Otrzymasz również wydruk e-zwolnienia opatrzony pieczątką i podpisem lekarza, jeśli płatnik Twoich składek (pracodawca) nie posiada profilu na PUE. W tym przypadku musisz go dostarczyć pracodawcy. Płatnik składek, który nie ma profilu na PUE ZUS musi Cię poinformować w pierwszym dniu pracy (lub pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku zleceniobiorców) o obowiązku dostarczania mu zwolnienia lekarskiego w formie wydruku e-ZLA. Jeśli pracodawca założy profil musi Cię również poinformować o ustaniu tego obowiązku.

Jeśli pracujesz na umowie o pracę i chcesz wiedzieć w jakich sytuacjach nie otrzymasz zasiłku chorobowego zajrzyj tutaj.

 

Elektroniczne zwolnienie lekarskie na dziecko

Oczywiście zwolnienia lekarskie na dziecko lub innego członka rodziny w celu uzyskania zasiłku opiekuńczego również będą od 1 grudnia 2018 wystawiane w formie elektronicznej. I tutaj nadal masz obowiązek złożyć druk ZUS Z-15, czyli wniosek o zasiłek opiekuńczy. Można go złożyć w formie tradycyjnej lub elektronicznie przez system PUE ZUS.

Pamiętaj, że zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko nad chorym dzieckiem. Możesz go otrzymać także jeśli opiekujesz się zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło 8 roku życia. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Elektroniczne zwolnienie lekarskie dla przedsiębiorcy

O tym, kiedy przedsiębiorcy należy się płatne chorobowe przeczytasz tutaj.

Jeśli prowadzisz firmę i otrzymasz elektroniczne zwolnienie lekarskie informacja o jego wystawieniu i szczegóły zwolnienia pojawią się na Twoim koncie PUE.

Pamiętaj! Przy e-zwolnieniu musisz złożyć jeszcze druk Z-3b lub ZAS-53, czyli zawnioskować o zasiłek chorobowy. Przy pierwszym zwolnieniu składasz Z-3b. Niestety przy każdym kolejnym zwolnieniu wystawionym w ciągłości, musisz zawnioskować o zasiłek chorobowy. Możesz to zrobić ponownie drukiem Z-3b lub gotowym wnioskiem o zasiłek ZAS-53.  Wynika to z faktu, że ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu a potwierdzeniem wnioskowania o zasiłek chorobowy przy tradycyjnym zwolnieniu był sam fakt dostarczenia go do ZUS. Jeśli otrzymasz elektroniczne zwolnienie lekarskie musisz potwierdzić chęć skorzystania z zasiłku w inny sposób – do tego służą wymienione druki. Oczywiście dokumenty możesz złożyć online za pomocą portalu PUE ZUS.

 

 

Masz pytania w tym temacie? Potrzebujesz więcej informacji lub pomocy w sporządzeniu pisma?   

Napisz!  Formularz kontaktowy  lub mail: info@argumente.pl 

Możesz również dodać opinię lub pytanie w komentarzu poniżej. Odpowiem z przyjemnością:-)

 

Uważasz, że informacje są przydatne? Polub lub udostępnij wpis!

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *